Czas na wegańskie danie! W mojej kuchni zagościł falafel ziołowy z piekarnika. Chodziły za mną ostatnio strączki i myśl, że trzeba by wprowadzić ich więcej do naszej codziennej diety, więc na pierwszy ogień poszedł falafel z piekarnika. Mniej więcej wiedziałam jak przygotować falafel, co bym chciała do niego dodać ale po kwestie techniczne udałam się do wegańskiego guru czyli na bloga Jadłonomii. Danie jest dość proste w przygotowaniu i w miarę szybkie, oczywiście należy pamiętać o konieczności namoczenia ciecierzycy dzień wcześniej. Za ogromny plus uważam przygotowanie dania w piekarniku, dzięki czemu danie jest zdrowsze a my mamy mniej sprzątania.

Składniki na 15 małych szt:

  • Ciecierzyca 200g
  • Cebula szalotka 1 średnia
  • Czosnek 1 średni ząbek
  • Daktyle suszone 6 szt.
  • Natka pietruszki 1/2 pęczka
  • Kolendra natka garść
  • Przyprawy: kolendra w ziarnach, chilli po 1/3 łyżeczki, sól łyżeczka, kmin rzymski płaska łyżeczka, kardamon i cynamon po szczypcie (przyprawy rozcieramy w moździerzu)

Sposób przygotowania:

Ciecierzycę zalewamy wodą i odstawiamy na całą noc. Następnego dnia odcedzamy, dokładnie płuczemy i połowę porcji ciecierzycy mielimy przez maszynkę do mięsa. Dodajemy daktyle, pietruszkę oraz kolendrę (całą razem z gałązkami) cebulę i czosnek, wszystko przepuszczamy przez maszynkę do mielenia. Na koniec mielimy pozostałą porcję ciecierzycy, dzięki temu zioła oraz pozostałości czosnku czy cebuli z łatwości przejdą przez maszynkę.

Do mieszanki ciecierzycy i ziół dodajemy przyprawy świeżo roztarte w moździerzu i dokładnie mieszamy. Jeśli używamy kolendry i kminu rzymskiego w ziarnach możemy je lekko podprażyć na patelni a następnie rozetrzeć w moździerzu dzięki czemu nasz falafel będzie jeszcze bardziej aromatyczny.

Jeśli masa będzie zbyt sucha, mało kleista dodajemy łyżkę wody, mieszamy i odstawiamy do lodówki na 20-30 minut. Po tym czasie za pomocą łyżki odmierzamy porcje masy, dokładnie ugniatamy tworząc małe (ok 4-5 cm średnicy), dość płaskie kotleciki. Każdy falafel smarujemy z obu stron olejem rzepakowym (świetnie sprawdzi się tu pędzelek silikonowy) a następnie układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Dodatkowo kotleciki możemy posypać siemieniem lnianym lub sezamem. Falafele pieczemy 8 minut w temperaturze 200°C po czym odwracamy i pieczemy jeszcze 5 minut.

U nas jeszcze cieplutki i pachnący falafel z piekarnika pojawił się w towarzystwie zielonej sałaty z sosem na bazie tahini, musztardy, cytryny i wody oraz guacamole z pomidorkami i szalotką. Pyszności! Falafel z piekarnika świetnie smakuje również z ketchupem z cukinii.

A co Wy dodajecie do przygotowania falafeli? Podzielcie się swoimi sprawdzonymi trikami by te zdrowe kotleciki z ciecierzycy smakowały jeszcze lepiej, chętnie poczytam o Waszych sposobach w komentarzach.

Pozdrawiam

SmakUla.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]